Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mol woskowy
26.04.2011, 11:44
Post: #1
Mol woskowy
Mol woskowy zwany także barciakiem to larwa ćmy, będąca szkodnikiem uli. Są to dwa podobne gatunki Achroia grisella oraz Galleria mellonella różniące się przede wszystkim wielkością jaką osiągają motyle i gąsienice. Owad ten jest utrapieniem dla pszczelarzy, dla terrarysty może jednak stanowić ciekawe urozmaicenie menu jego podopiecznych. Larwy barciaka są pokarmem bardzo delikatnym i przez zwierzęta wyjątkowo lubianym. Z tego też względu można za ich pomocą odkarmić zwierzęta źle jedzące, chude, osłabione , o uszkodzonej lub rozmiękczonej szczęce. Dla wszystkich pozostałych to wyjątkowy, pachnący miodem przysmak. Należy jednak uważać na wysoką zawartość tłuszczu w tych larwach i nie przekarmiać zwierząt.

Mola woskowego żywi się plastrami wytwarzanymi przez pszczoły a w hodowlach karmowych także specjalną pożywką powstającą na bazie wosku i miodu. Aby opóźnić rozwój mola i przędzenie przez niego kokonów można przechowywać go w chłodnym miejscu. Ćmy także nadają się na karmę dla zwierząt.

Mol woskowy potrafi wspinać się po każdej powierzchni, w terrarium potrafi również wkopywać się w ściółkę. Przy niedostatku pokarmu szybko przystępuje do plecenia kokonu, wykorzystując materiały, które znajdują się w jego otoczeniu (np. ściółkę). Dlatego należy zachować kontrolę podczas karmienia barciakiem, najlepiej wrzucać lub podawać zwierzętom po jednej larwie tak aby zostawały od razu wyłapane.

Za zgodą sklepu: http://www.egzotarium.pl

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

Odpowiedz 


Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.