Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moje akwarium i problemy
Witam

Post skopiowałam z innego forum, gdyż dopiero kilka dni temu znalazłam nasze lubuskie.

Potrzebuję pomocy fachowców i z tego co przeczytała w kilkunastu postach powinnam ja tutaj znaleźć bez problemu. Od kilku dni siedzę na necie i szukam co mam zrobić.

Zacznę od tego, że w nowym domu zawsze mi się marzyło akwarium.
Tak więc zostało przygotowane miejsce pod nie.
Bloczki betonowe, gruby blat - wszystko na stałe i na zawsze.
Akwarium dostałam 240l łącznie z dodatkami:
Filtr terta 700ex, grzałka, pokrywa z 2 lampami 2x36W, napowietrzacz 2 kostki oraz żwir.

Rozpoczęcie 30.04.2015 Żwir wygotowałam, wsypałam. Zalałam wodą z wodociągu. Dodałam środek do odchlorowania po którym niby po 2 dniach mogłam wpuścić rybki ale u mnie wszystko odstało 2 tygodnie, filtr pracował i nadal pracuje 24h.
Lampy ok 12-13 godzin.

po ok tygodniu od zalania roślinki, nazw teraz nie pamiętam.

Następnie zakupionych 40 neonków czerwonych (kilka czarnych było) i bojownik.

Wpuszczone do wody i wtedy się zaczęło.
Zaczęły padać, kilka dziennie. Później bojownik.

Z całej tej obsady zostało 21 neonów. Wszystkie czarne przetrwały.

Dopiero od tamtego momentu zaczęłam siedzieć i czytać o parametrach wody.
Kupiłam test pH - Zoolek. Zmierzyłam i wyszło 8.
Zmniejszałam środkiem pH minus.
Owszem zmniejszało się ale ryby padały.
Zmieniłam wodę ok 50%, wiem że tak się nie powinno ale postawiłam wszystko na jedną kartę i wlałam prosto z wodociągu.
Po tej podmiance wszystko było ok.
Żadna ryba nie zdechła.

Kuzyn dokupił mi później 4 gupiki i 3 molinezję. Bo ja stwierdził nudno mam. Mi się ten pomysł nie spodobał ale wpuścił te rybki. Po 3- 4 dniach 1 gupik padł.
Molinezje zniszczyły mi 3 rośliny i je po prostu oddałam.

Dokupiłam Bocję i i glonojada.
Ślimaki przytargałam z roślinami i okrzemki się zalęgły.

Gdy sądziłam, że wszystko już jest ok kupiłam 100 neonów czerwonych.
Cieszyłam się, bo pięknie wyglądały - tak wyglądały bo już nie wyglądają .
zostały wpuszczone w środę. I dziwnie bo dopiero od poniedziałku zaczęły padać. Kilka w ciągu dnia. jednego ranka wyłowiłam 5 szt.

pH mierzyłam i obniżyłam do 7,5. Ale ono się podnosi. Nie wiem czemu.
Włożyłam jeden korzeń.

Gdy te rybki padały znowu drastyczna wymiana wody (piątek), ale tym razem ok 30 %. Rybki żyją.

W akwarium grzałka odłączona gdyż temperatura jest 24-25*C.

Akwarium pięknie się prezentowało a teraz jest du...
Zanim dokupię rybki muszę pozmieniać to co je zabija.

parametry wody na wczoraj

Zrobiłam testy wody
Oto wyniki:
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 8.0 (150) prawie, bo do 4,0 za daleko a prawie 8.0)
KH - 4.0 (80)
pH - 7,2

Proszę Was o pomoc, za którą z góry dziękuję.
Odpowiedz
Chaos Wink
Pierwsze co mi się nasuwa. Już się pogubiłem w obsadzie. Co tam teraz pływa, ile czego...
Nigdy, ale to nigdy (!) nie dolewa się żadnych kwasów i środków typu pH minus bezpośrednio do zbiornika. Każda gwałtowna zmiana pH wpływa bardzo niekorzystnie na ryby.
Obstawiam, ze pierwsze zgony były w wyniku niedojrzałości zbiornika (za szybko wpuszczone zbyt dużo ryb i skoki amoniaku i azotynów zrobiły swoje). Kolejne zgony spowodowane moim zdaniem nieumiejętną zmianą pH i jego skokami (najpierw zbijasz pH lejąc kwas do wody - obniża pH szybko potem idzie w górę pożerając bufor KH, chwilę później robisz podmianę 50% na wodę kranową i znów to zmienia pH, później znów lejesz środek zmniejszający pH... takiej huśtawki za wiele organizmów nie przeżyje)
[Obrazek: 28238855_10210920988405419_1981395075703536378_o.jpg]
Odpowiedz
Bardzo przepraszam za chaos. W pracy jestem Smile

Ta sytuacja miała miejsce ok 1,5 tygodnia temu.

Obecnie w akwarium jest ospa - opisane w dziale szpital.

Teraz w zbiorniku pozostało max 40 neonów i glonojad.

Jeśli chodzi o chemie to już wiem czego nie robić.
Szkoda, że dopiero teraz.
Przyznaję, że zaufałam sprzedawczyni. Wydawała mi się obeznana w temacie, ale jak widać nie była.
Sklep będę omijać szerokim łukiem i odradzę każdemu tam zakupu i porady.

Zależy mi na tym aby akwarium wyglądało efektownie, ale rybki mają się tam dobrze czuć.
Zdaję sobie sprawę, że wszystkie mogą paść, więc proszę o pomoc.
Teraz po prostu poczekam co będzie.
U mnie w kranie jest dość wysokie pH, twardość też.
Proszę o wskazanie jakie rybki byłyby najlepsze.

Wczoraj byłam w sklepie w ZG, Wodny Świat.
Wrażenie zrobiło akwarium morskie i te rybki Smile
Odpowiedz
Ustaw temperaturę na 28 to pomoże przy ospie. 240l To nie znowu takie wielkie akwarium. Wpuszczając 100szt neonów pojawia się skok NO3 lub może nawet amoniaku. Do tego pewnie obfite karmienie i jest taka masakra. Ph zostaw i nie zbijaj, ta obsada będzie pływać na kranówie bez problemu. Podmiany maks 20% tygodniowo i .... spokój, spokój i rzadnych nowych ryb.
Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
Odpowiedz
Aleksandra12 napisał(a):Proszę o wskazanie jakie rybki byłyby najlepsze.

Tutaj masz naprawdę mnóstwo informacji o rybkach, możesz sobie odszukać takie jaki ci odpowiadają sortując między innymi po PH.
Odpowiedz
Wstaw zdjęcie całego akwarium. Masz slaby filtr aby nadążał potrzeba w akwarium dużo roślin. 140 neonów to ciut za dużo na ten litraz i filtrację. Czyścisz ten filtr?
Odpowiedz
Jeśli już koniecznie chcesz obniżyć Ph zrób to w naturalny sposób używając do tego np szyszek olchy zabarwia trochę wodę a neonom które masz na pewno nie zaszkodzi a nawet powiem że one lubią ciemniejsze wody
Odpowiedz
(18.06.2015, 10:19)Adam napisał(a): Ustaw temperaturę na 28 to pomoże przy ospie

Tu byłbym ostrożny neony z mojego doświadczenia nie lubią takich temperatur a na ospę skuteczna jest temperatura dopiero powyżej 31 stopni.

I cóż jak już mówiono żadnych nowych ryby i grzebania z Ph. Ciężko będzie bo najprawdopodobniej są już na tyle osłabione, że patogeny zrobią swoje. Czym zbijasz i jak wlewasz bo zdjęcia słabe, ale wyglądają na popalone te płetwy lub bakterie.
Pozdrawiam serdecznie

Akwarystyka jest zbyt pięknym hobby, żeby mieć tylko jedno akwariumSmile

[Obrazek: sudan468px.jpg]
Odpowiedz
Ja myślę, że najsensowniejszą rade dał ci Adam i fazi. Rób podmiany, nie wymieniaj obsady i spokój. Zaopatrz się w jakieś bakterie nitryfikacyjne.

Jeśli zaczniesz szukać ryb, które wolą wyższe ph i twardość to pewnie skończysz z wciśniętymi pyszczakami z malawi. A wtedy będzie tylko gorzej. Dlatego nie kupuj ŻADNYCH nowych rybek, póki będziesz miała pewność, że wszystko ze starymi w porządku.

I kolejny mały trik tak na przyszłość- jak już zrobiłaś bardzo słusznie, jeśli zauważysz, że dzieję się coś nagle bardzo niedobrego np. po podaniu leku, przedawkowaniu carbo czy dodaniu czegoś nowego to rób dużą podmianę wody. Nie czekaj.
Odpowiedz
(18.06.2015, 10:32)cleo1985 napisał(a): Wstaw zdjęcie całego akwarium. Masz slaby filtr aby nadążał potrzeba w akwarium dużo roślin. 140 neonów to ciut za dużo na ten litraz i filtrację. Czyścisz ten filtr?

Mam tetra ex700.
Czemu ten filtr jest za mały??

alegumis napisał(a):
(18.06.2015, 10:19)Adam napisał(a): Ustaw temperaturę na 28 to pomoże przy ospie

Tu byłbym ostrożny neony z mojego doświadczenia nie lubią takich temperatur a na ospę skuteczna jest temperatura dopiero powyżej 31 stopni.

Temperatura była 28-29 stopni i niestety zaczęły padać.

Teraz nie będę dopuszczać żadnych ryb dopóki sytuacja się nie ustabilizuje.

(18.06.2015, 10:52)macon napisał(a): I kolejny mały trik tak na przyszłość- jak już zrobiłaś bardzo słusznie, jeśli zauważysz, że dzieję się coś nagle bardzo niedobrego np. po podaniu leku, przedawkowaniu carbo czy dodaniu czegoś nowego to rób dużą podmianę wody. Nie czekaj.

Dwukrotnie mi to pomogło. Wiem, że tak się nie powinno robić ale po takiej wymianie przestały zdychać.
Wcześniej słuchałam pani ze sklepu i była du... z rybami.
Padały masakrycznie.
Odpowiedz