Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Test na twardość węglanową (kH)
30.04.2011, 19:08
Test na twardość węglanową (kH)
Test umożliwiający określenie twardości węglanowej oraz alkaliczności w wodzie morskiej Twardość węglanowa lub alkaliczność odpowiada za buforowość wody, a zatem i stabilność pH wody. Przy pomocy tego testu można określić twardość węglanową i alkaliczność z dokładnością do 1 stopnia. Wynik jest łatwy do odczytania dzięki łatwej do zauważenia zmianie kolorów próbki w momencie osiągnięcia wyniku pomiaru.

Zawartość opakowania wystarcza na ok 100 testów

Pozdrawiam,
Robert

[Obrazek: podpis.gif]
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
28.02.2017, 20:21
RE: Test na twardość węglanową (kH)
Mam pytanie i zagryzkę ... robiłem testy wody ... mam młode akwarium ... żyją mi ryby.. rosną korale - niektóre nawet szybko... ale zdychają ślimaki i jeżowce /kraby.
Testy wychodziły zawsze dobrze i - w normie - albo nawet lepiej. Pokusiłem się o weryfikację jednego z nich - PH - oprócz miareczkowania - zrobiłem test przyrządem elektronicznym - wyniki pokrywały się +/- 5% więc ok. I teraz pytanie co do KH.
Coś mnie pokusiło żeby również zweryfikować poprawność testu KH - i w nanoref w Gdańsku zakupiłem alternatywny test KH. I tu totalne zaskoczenie. KH testem posiadanym / starym wychodziło ..10-11 wiec górna granica (po zwiększaniu KH z poziomu7/8) a nowym wywaliło 14/15 a wiec dużo ..za dużo :(
Czy od tak wysokiego KH mogą zdychać ślimaki?
i Pytanie nr 2 czy w świecie akwarystyki morskiej dopuszczalne są takie gnioty i różnice w pomiarach preparatami różnych firm? zajeżdża trochę kompletną amatorszczyzna badawczo / laboratoryjna :( lub moim jakimś krytycznym błędem w posługiwaniu się testami.
Testy którymi dokonuje pomiaru to:
Test kropelkowy JBL (walizkowy) tu wynik 10/11 KH
Test Colombo KH - tu wynik 14/15 ( różnica min 4 pkt. KH - więc ogrom)
28.02.2017, 20:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2017 20:31 przez Rafal.)
Ja bym sugerował się wynikiem testu Colombo. Nie używaj do pomiarów testów do akwarystyki słodkowodnej (JBL), są zbyt niedokładne.

http://akwarium.zgora.pl
http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
28.02.2017, 20:44
Jaką sól używasz?
28.02.2017, 20:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2017 20:51 przez alex.)
Też wierzyłabym bardziej Colombo(sama używam). JBL nawet ten "Marin" może być mocno niedokładny, dlatego nikt z nas go nie używa.

396l morska przygoda
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
Voyager (28.02.2017)
28.02.2017, 20:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2017 21:01 przez Voyager.)
te JBL to walizka do słonowodnej akwarystyki .. Colombo...też jest do morszczaka dedykowany ..więc to chyba nie to Uśmiech

http://allegro.pl/colombo-test-kh-nowosc...33828.html
http://allegro.pl/jbl-testlab-marin-11-x...50022.html

Sól jedyna słuszna - polskiego producenta- aquaforest. Na początku KH było 8/9 więc ok. Po wprowadzeniu życia i czasie spadło do 6/7 - dosypałem bufora / soli bez soli. Kontrolując parametry - wychodziło że ucieka magnez (pije skała sucha) - wapń w porządku - uzupełniane samym węglanem magnezu do poziomu 420. Zasadnicze pytanie jest następujące - czy upatrywać w sobie jakiegoś krytycznego błędu w pomiarze (testy do akwarystyki morskiej - wiec chyba to można wyeliminować) czy może być taka rozbieżność w pomiarach miedzy testami różnych firmam ? I chyba najważniejsze czy od takiego wysokiego KH (14) mogą zdychać te mięczaki - czy to po prostu zbieżność ? Czy komuś od wysokiego KH zdychają ślimaki i którym testom KH wierzyć ?

a ha Uśmiech i dziękuję za szybka odpowiedź Uśmiech
28.02.2017, 20:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2017 20:59 przez Jaro.)
Voyager napisał(a):Sól jedyna słuszna - polskiego producenta- aquaforest
HahahaK,odqwnjkzotqsntexotqwotq=,f,021_o8_orig
28.02.2017, 21:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2017 21:07 przez Voyager.)
JBL to firma niemiecka..lub Holenderska ? skoro nikt z was im nie ufa Uśmiech to dlaczego nikt im sprawy nie założył lub nie reklamował preparatów - które są rażąco niedokładne ? Uśmiech zart ..nikt nie ma czasu ..ale jeśli ktoś ma takie spostrzeżenia - to powinien mocno napiętnować takiego producenta... nie ma wyjścia.. chyba trzeba kupić 3 test do KH - ta słynna Hanke - refraktometr zdaje się ? Uśmiech jeden parametr - 3 testy Uśmiech różne drogi ! Uśmiech a jak 3 wynik z jednej próby wyjdzie jeszcze inny Uśmiech ? ciekawe czy komuś tez takie kocopoły powychodziły Uśmiech

A jak inne testy Colombo ? domówiłem właśnie dzisiaj Mg/Ca/Po4/No3.
28.02.2017, 21:09
Colombo są wystarczająco dokładne Uśmiech
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
28.02.2017, 21:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2017 21:20 przez alex.)
Miałam to samo z kh na soli Af Reef Salt. Problem z kh się skończył po zmianie soli. Nic jednak nie zdychało i nie odnotowałam strat w obsadzie (ślimaki,wężowidła, ryby). Nie dały rady wtedy twardziele, ale to nic dziwnego Oczko

396l morska przygoda
28.02.2017, 21:35
z kh może nie ma problemu.. tylko z za wysokim jego poziomem ? (za wysoki ze względu na problematyczny test JBL) i różnymi wynikami - mocno podbitymi/zróżnicowanymi miedzy testami JBL a Colombo ?. Być może jak zbije te KH z 14 (jak pokazuje Colombo) do 8 i będzie stabilne - to ślimaki przestaną zdychać? I winy nie trzeba upatrywać wcale w słabej soli a w złym teście i fałszywych wynikach JBL ?

Zauważyłem jedna zależność w całej tej akwarystyce - zmiany dokonujemy tak szybko - np soli - że często nie jesteśmy w stanie wyłapać innych błędów - np. właśnie błędnych pomiarów - lub przedawkowań innych suplementów / parametrów ? Skończyły nam się polimery / zmieniliśmy sól .. myslimy że wszystko wróciło do normy po podmianie soli - a to wyeliminowanie np. polimeru - ustabilizował ekosystem ?

Z innej beczki w zeszłym tygodniu zwiedzałem akwarium w Gdyni - i tu szok ... nigdzie na swiecie nie widziałem tak wielkich korali jak tam Smutny jak oni to robią ? Uśmiech chyba pędza jakimiś sterydami Uśmiech ?

Odpowiedz