Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akwarystyczne wpadki.
Temat poświęcony "poślizgom" w naszych wodnych światach, ja opiszę swoje tegoroczne obsuwy.

Wodę do namaczania granulek zawsze wciągałem do strzykawki 150ml z wężykiem od brzęczyka na zwieńczeniu. Ryby szybko nauczyły się, że to zwiastun wyżerki i wężyk ten skubały. Pewnego dnia Danio galaxy podpłynął skubnąć wężyk gdy zaciągałem wodę, a ja zaspany nie zdążyłem zareagować i wciągnąłem koleżkę do wężyka. Widzę go w połowie drogi do strzykawki, naciskam tłoczek, woda wypływa, a on wisi, nie przesuwa się. Już planowałem jak wężyk rozciąć, żeby nie uszkodzić zwierzątka, ale pomyślałem, że lepiej będzie go wydmuchnąć - zdjąłem wężyk, dmucham, ryba dalej w środku, chciałem delikatnie wciągnąć wody do wężyka.. i wciągnąłem danio razem z wodą do paszczy. Zamurowało mnie, zanim pomyślałem o tym, żeby go wypluć zdążył mnie połaskotać po podniebieniu.. ;D Dobrze, że się nie zachłysnąłem.

Kolejna wpada miała miejsce dziś - wymieniałem podłoże muszlowcom, rybki odłowiłem do wiadra, włożyłem tam trochę kamieni i muszli winniczka, żeby miały się za czym schować. Podczas przekładania muszli zauważyłem jak samiczka wciska się do jednej z nich. Wcisnęła się tak daleko, że nie była w stanie wypłynąć, czas mijał, ona nie wyłazi, zacząłem szukać w sieci. Wyczytałem, że w muszlach które stopniowo zwężają się ku końcowi ryby mogą się zaklinować.
Pomyślałem, dobra - to łupiemy, jedyna szansa. Wziąłem do rąk suchą muszle, taką która w akwarium nigdy nie była, żeby sprawdzić czy idzie odłamywać kawałek po kawałku, w kontrolowany sposób. Niestety, to nie takie proste, trzeba używać siły, a muszla nie chce się poddawać. Bałem się, że zgniotę rybkę. Chwila wahania, nie łupię, jak jej się uda wyjść, to przeżyje. Po 2 minutach szukałem już innego sposobu rozbierania muszli. Wziąłem nożyczki, samymi czubkami kruszyłem kawałek po kawałeczku. Tylko, że do tego czasu straciłem już pewność w której muszli jest moja mała. Rozbierałem więc po kolei, trzecia była trafiona. Rybka wcisnęła się do samego końca - jednak udało się.

Dużo szczęścia miałem w tych nieszczęściach. Ktoś na forum przerobił podobne przypadki i zechce się podzielić nimi?;]
Myśli żołnierz: w dupie z wami i waszymi wojnami
Odpowiedz
Wczoraj podmieniałem wodę w mojej 240tce, żeby nie latać z wiadrami wężyk wywalam za okno i woda leje się na trawnik. Od tygodnia w akwarium pływają już młode skalary (max. 1cm), natomiast wężyk spustowy mam właśnie 10mm - po 2 skalarki szedłem na podwórko i szukałem w trawniku, wyszły z tego bez szwanku.
Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Odpowiedz
Jak montowałem filtr kubełkowy do akwarium to doszedłem do wniosku że te oryginalne kolanka na węże (te załamania którymi przechodzi waz przez kant szkła) są wyjątkowo nie zgrabne, wielkie i obrzydliwe. Postanowiłem zrobić własne z plexi, no i zrobiłem eleganckie zgrabne i idealnie dopasowane. Niestety okazało się że są tak dopasowane do ścianki akwarium że szczelina pomiędzy kolankiem a szybą jest tak mała że działają tam siły kapilarne, które samoczynnie zasysają płyn (zjawisko doskonale znane i wykorzystywane w procesach lutowania przemysłowego). Koniec tego był taki że jak rano wstałem to w pokoju było mokro, z akwarium wysączyło się przez kapilary około 10L wody, która przez noc wsiąkała se w meble i podłogę.
Stary człowiek a głupi haha.
Odpowiedz
YATO-INDA napisał(a):Niestety okazało się że są tak dopasowane do ścianki akwarium że szczelina pomiędzy kolankiem a szybą jest tak mała że działają tam siły kapilarne, które samoczynnie zasysają płyn (zjawisko doskonale znane i wykorzystywane w procesach lutowania przemysłowego).
Podobnie działają uchwyty lampek ledowych Diversy, w ten sposób załatwiłem sobie blat szafki pod krewetkarium.
Odpowiedz
sposób jest bardzo prosty na to, kapilara utworzy się tylko wtedy jeśli szczelina będzie mniejsza bądź równa 0,2mm. Wystarczy wyluzować i będzie cacy :-). Teraz już wiem dlaczego taki fajny Fluval am takie obrzydliwe kolanka.
Odpowiedz
Ta lampka nie ma regulowanej szczeliny. Wiec jedynie zostaje wymiana tylnej szyby na cieńsząWink
Odpowiedz
Ja ostatnio zassałem wodę z akwarium wężem od filtra i nie zamknąłem drugiego zaworu a woda na podłogę ale była akcja hehe
Odpowiedz
Rafal napisał(a):Ta lampka nie ma regulowanej szczeliny. Wiec jedynie zostaje wymiana tylnej szyby na cieńsząWink

Tandeta odpustowa hehe
Odpowiedz
Moja najwieksza wpadka jakos w 2004r mieszkajac w uk skleilem sobie akwarium 400 l slodkie funkcjonowalo swietnie przez dwa miesiace po czym: schodzac z pietra rano zaspany patrze ze podloga sie blyszczy wiec krzycze do lokatorow kogo powalilo zeby tak z rana podlogi pastowac wychylam sie dalej za stolik a tam z akwa fontanna puscilo na przedniej szybie. Ale byl ubaw z wylewaniem wody i lapaniem ryb bez siatki tylko kubkiem do kawy Smile akwa zostalo oproznione i sprzedane jako uszkodzone a w to miejsce stanelo 126 l juz gotowy zestaw od tamtego czasu raczej nie kleje nic sam Tongue
Odpowiedz
Mam beczkę do podmian 120l stoi w pokoju. jednego razu zapomniałem zakręcić wodę i zalałem cały pokój na podłodze było jakieś dwa centymetry wody. Na szczęście straty były znikome, a już myślałem, że panele do wymiany a trzy lata tylko miały. sąsiadów też na szczęście nie zalałem bo sam robiłem wylewki i jest szczelnie. Panele się lekko uszkodziły tylko przy akwarium gdzie woda zdążyła wpłynąć pod spód i mi akurat nie było do śmiechu Wink
Pozdrawiam serdecznie

Akwarystyka jest zbyt pięknym hobby, żeby mieć tylko jedno akwariumSmile

[Obrazek: sudan468px.jpg]
Odpowiedz