Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Test PO4
02.09.2015, 14:59
Test PO4
Krótkie pytanie - jaki test na PO4 polecacie? Jakie macie doświadczenia w zakresie dokładności, wydajności, wygody itd?

Z tego co widzę dostępne są: Zoolek, Azoo, JBL, Sera, Salifert, Tetra, Seachem. Ceny od 30 do 90 zł, jest więc w czym wybieraćOczko

pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
02.09.2015, 16:21
RE: Test PO4
Używałem Saliferta, teraz używam małą Hankę - polecam Oczko

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
02.09.2015, 16:31
Tylko hanka.. Reszta testow daje raczej niby wynik... I przewaznie odbiega znacznie od tego co pokaze hanka.
02.09.2015, 17:21
Salifert wystarczy przy takich akwariach jakie mamy. Uśmiech
02.09.2015, 17:22
Ale chodzi o morskie czy słodkie?
02.09.2015, 17:44
Whyduck co masz na mysli ?? Bo ja tam widze roznice bezwzgledu na to czy to zbiornik 30 l czy 1000l jesli salifert pokazuje 0.08 a hanka np 2,18 . ... Wiec cos z tym testem nie dokonca jest tak. Zreszta ostatnio Alex tez mierzyla u siebie a potem zmierzyla na hance u Rafala i tez byla roznica.
Gdybam ze masz na mysli ze zaden z nas nie trzyma typowego zbiirnika patykowego ( acry acry acry) dlatego??
W tym sensie Cie rozumie ale jednak zeby wyniki z saliferta tak znaczaco odbiegaly od prawdy jaka pokazuje hanka..
Pozatym panowie czy tam panie producenci saliferta zrobcie testy na no3 i po4 bez kolorow a na odczytanie ze skali jak jest przy kh itd. Bo rozrozniane tych " cudownych" odcieni jest " przyjemnoscia" sama w sobie ...
02.09.2015, 22:06
Ja uzywałem Saliferta i zgadzam się z Morsetonem, odczytanie wyniku po tych "subtelnych" różnicach w odcieniach błękitu to jak wróżenie z fusów prawie. Inwestuj Bartek w Hanke
02.09.2015, 22:15
Morseton napisał(a):zrobcie testy na no3 i po4 bez kolorow a na odczytanie ze skali jak jest przy kh itd. Bo rozrozniane tych " cudownych" odcieni jest " przyjemnoscia" sama w sobie ...

Nawet ja, jako "baba" mam problem z interpretacją wyników (a ponoć my kobiety rozróżniamy dużo więcej kolorów) Oczko

396l morska przygoda
02.09.2015, 22:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.09.2015 22:51 przez bartesta.)
Nie pocieszacie mnie... Chyba, że whyduck rozwinie swoją myśl. Ja tam akurat nic specjalnego w akwarium nie mam.

pozdrawiam, bartesta
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
03.09.2015, 06:24
Chodzi pewnie o to, ze przy obsadzie koralowców jaka masz (nie ma trudnych spsow), nie jest Ci potrzebny dokładny pomiar PO4. Ale wówczas możesz zupełnie darować sobie pomiar fosforanów, bo po co wydawać pieniadze na test który i tak da wynik który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
03.09.2015, 09:26
No tak. Ale czy to znaczy, że testy kropelkowe zupełnie nic nie mierzą? Jeśli chodzi o pozostałe testy (kh, Mg, Ca, NO2, NO3, używam saliferta i sery) wyniki mam ostatnio dość powtarzalne, co by świadczyło, że coś jednak pokazują. Fakt, że np. rozeznać się w kolorach testu na NO3 nie jest tak zupełnie łatwo, z niebieskim może być jeszcze gorzej.

pozdrawiam, bartesta
03.09.2015, 09:30
Testy na mg ca kh i ph sa wiarygodne i powtarzalne. Gorzej z po4 . Wszystko w duzej mieze zalezy od ilosci regentu na lyzeczce mozesz dac ziarnko za duzo dwa ziarnka za malo i juz masz inny wynik.. Dlatego fajnie przy hankach jest bo maja odmierzone dawki tego regentu i zawsze tyle samo.
03.09.2015, 12:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.09.2015 12:33 przez ZielonyAmator.)
Rafal napisał(a):po co wydawać pieniadze na test który i tak da wynik który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

Nie do końca tak jest. Ostatnie dwa testy PO4 Saliferta kupowaliśmy u Pani Jadwigi która porównała je z Hanką. Wynik był zbliżony na tyle, że do zaakceptowania. Jeden test się kończy, wczoraj przyszedł drugi i pokazują tak samo.

A o Hance też słyszałem, że potrafi wyniki z kosmosu podawać więc różnie to bywa.

E.

Aby nie było tak różowo to dodam jeszcze, że poprzedni test (zanim kupiliśmy sprawdzony na Hance) pokazywał PO4 0-0,01 podczas gdy - jak się okazało - PO4 było grubo powyżej 1. Myślę, że była to jedna z przyczyn dla której ryby zaczęły chorować i nastąpił pomór 80% obsady.

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
bartesta (03.09.2015)
03.09.2015, 14:25
Inwestycja w Hankę na razie wydaje mi się zbyt droga. Na razieOczko Salifert jakoś mi przypada do gustu. Być może się na niego zdecyduje. Ale na akwarystyczny24.pl są tanie testy Azoo. Ciekawe co to jest? Zawsze mnie korci spróbować czegoś nietypowegoOczko

pozdrawiam, bartesta
10.09.2015, 13:27
Ostatecznie kupiłem eksperymentalnie test Azoo. Jest tak, jak pisaliście. Coś te tsty pokazują: że nie ma PO4, że jest, albo że jest go za dużo. Stopnie pośrednie (tzn. te trzy lekko niebieskie odcienie) służą raczej zabawie w zgaduj zgadulę. Same kolory na pasku niekoniecznie się różnią, a co dopiero dopasowanie wody w probówce do któregośUśmiech Ale tak jak napisałem - jakiś ogólny pogląd można wysnuć.

pozdrawiam, bartesta
10.09.2015, 18:50
Taki urok miareczkowego badania wody.
Wszystkie te testy nie są super dokładne.
Niemniej w zupełności wystarczą w akwariach z prostszymi koralami.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.