Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o pomoc w wyjściu na prostą.
28.12.2015, 21:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.12.2015 21:30 przez cypeks.)
Prośba o pomoc w wyjściu na prostą.
No i stał się, pierwsze problemy z nawożeniem w kostce z krewetkami (link do akwarium w stopce)

Na razie tylko wąkrotki wykazują braki, pozostałe rośliny przyhamowały ze wzrostem ale wyglądają normalnie. Poniżej zdjęcia przedstawiające problem:
[Obrazek: IMG_0314.JPG]
[Obrazek: IMG_0315.JPG]
[Obrazek: IMG_0316.JPG]
[Obrazek: IMG_0317.JPG]
[Obrazek: IMG_0318.JPG]

wyniki testów:
- NO3 80ppm
- PO4 1ppm
- Fe 0,1 ppm

nawożenie: KHSO4, KH2PO4 KNO3, Azoo Trace Elements, CO2 przez kostkę lipową.
pojemność: 42l
światło: 25W powerLED (10szt)

Dawno nie mierzyłem wody i taki efekt, przedobrzyłem z KNO3, dzisiaj zrobiłem podmianę wody 50% i wlałem Azoo Trace Elements zgodnie z instrukcją oraz KH2PO4 w ilości podnoszącej PO4 o 0,5ppm. Wrzuciłem 50cm rogatka, żeby sobie pojadł. Drugich pomiarów jeszcze nie robiłem.

Czy to możliwe, że wysoki tak poziom NO3 zablokował roślinom dostęp do innych składników? Jakich?

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
28.12.2015, 21:18
RE: Prośba o pomoc w wyjściu na prostą.
U mnie było identycznie z wąkrotką i naważenie nie pomogło. Chętnie się dowiem co i jak bo myślałem, że to kwestia światła, które ograniczyły mocno inne rośliny.

Pozdrawiam serdecznie

Akwarystyka jest zbyt pięknym hobby, żeby mieć tylko jedno akwariumUśmiech

[Obrazek: sudan468px.jpg]
28.12.2015, 21:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.12.2015 21:34 przez cypeks.)
U mnie mają światła pod dostatkiem, do niedawna rosły bardzo ładnie, w innych akwariach na tej samej wodzie, tylko z mniejszym natężeniem światła rosną bez zastrzeżeń. Na początek chcę obniżyć NO3 do poziomu 20ppm i będę obserwował. Dziwne że inne rośliny na razie nic nie pokazują.

Liście wąkrotki białogłowej żółkną od brzegów przechodząc w kolor żółto-brązowy, w wąkrotce japońskiej liście żółkną całościowo łapiąc od razu dziury na całej powierzchni.
Widoczne "korzenie" obu wąkrotek poczerniały.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
28.12.2015, 21:42
U mnie jak pisałem było identyczne Cyprian. Jak podawałem potas to teoretycznie przystopowywać zaczynało, a ja nie mam głowy do nawożenia i odpuściłem.

Pozdrawiam serdecznie

Akwarystyka jest zbyt pięknym hobby, żeby mieć tylko jedno akwariumUśmiech

[Obrazek: sudan468px.jpg]
28.12.2015, 21:43
Potasu lałem sporo, ale nie pomogło.

28.12.2015, 22:29
Spokojnie doprowadź parametry do wyjściowych.
Moim zdaniem to nie kwestia tego, że wysoki poziom NO3 blokuje pierwiastki. Niski poziom fosforu do bardzo dużej ilości azotu jest przyczyną. Zjedź do 15 NO3, stopniowo podwyższać PO4 do 1,5. Powinno załatwić sprawę. Uśmiech
28.12.2015, 22:33
Nawet do 30 zjedz rób podmianke na ro zminneralizuj a nawozy tylko fosfor i potas
29.12.2015, 00:42
Akwarium na kranowicie prowadzę. Będę stopniowo obniżał NO3.

29.12.2015, 01:07
Są takie woreczki nitrax zooleka może tym?
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
29.12.2015, 12:21
Dam radę podmianami zejść z NO3. W kranie NO3=0.

29.12.2015, 16:10
Na pewno? Dziwne zazwyczaj jest 10-20
29.12.2015, 16:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.12.2015 16:56 przez cypeks.)
Zarówno testy Zooleka jak i JBL za każdym razem pokazują 0, to samo mam z PO4 (0). Widocznie dobre ujęcie mam.

Podmianka + rogatek zrobiły swoje. Dzisiejszy pomiar NO3 5ppm. Później zmierzę PO4 i Fe. Będę obserwował rośliny.

29.12.2015, 23:24
1 podmianka i rogatek i 5ppm? Coś mi tu śmierdzi Cyprian może coś zakłamało test przez pomyłkę nie dałeś więcej odczynnika czy coś przy świetle dziennym robiłeś pomiar? Najlepiej na parapecie
29.12.2015, 23:50
Podmianka była 50% wody. Chemikiem nie jestem, ale czy stężenie NO3 zmienia się wprost proporcjonalnie do ilości wody? Rogatka nie podejrzewam o zjedzenie więcej niż 2-3ppm. Błąd odczytu mało prawdopodobny, być może poprzedni pomiar z jakiegoś powodu wyszedł nieprawidłowy. Wtedy w łeb bierze teoria o zbyt wysokim NO3 jako winowajcy problemów z wąkrotami.

30.12.2015, 00:09
W kalkulatorze Zulixa można obliczyć jak w stosunku do podmiany wody zmienia sie stężenie pierwiastków. Ps. U mnie w kranie No3 i po4 tez jest zerowe.
30.12.2015, 11:14
Szczerze to ze 2 lata jej nie badalem . Ale mogło coś chwilowo się w niej znaleźć mało to tych awarii ostatnio.

Stężenie każdej soli zmienia się razem z ilością wody a pierwiastka w zależności ile % czy też moli jest w danym związku

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.