Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o pomoc w wyjściu na prostą.
18.01.2016, 12:26
RE: Prośba o pomoc w wyjściu na prostą.
Fajnie ze juz wszystko w porządku. Tak mysle ze ten Mg ma duże znaczenie, zauważyłem ze zawsze po podmianie wody rośliny przez dwa/trzy dni mi ostro odżywają a potem jest mniejszy wzrost. Może to przez to ze z kranem dostarczać in Mg i Ca i póki nie skonsumują to rosną jak szalone.
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
18.01.2016, 12:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.01.2016 12:56 przez cypeks.)
Może to być Mg, ale równie dobrze może to być K - chyba, że uzupełniasz potas, to wtedy zostaje tylko magnez do sprawdzenia. Jak chcesz, to mogę na próbę rozpuścić Ci MgSO4 w ilości potrzebnej do podniesienia Mg o 5ppm dla Twojego baniaka, tylko musiałbyś podjechać i odebrać sól. Czytając Twój wątek, wnioskuję że N i P uzupełniasz czymś?

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
18.01.2016, 14:00
N,K i P dozuje z soli codziennie. Jedynie teraz przestałem dawać potas bo myślałem ze popaliłem stożki. Z chęcią skorzystałbym z MgSO4 ale na razie nie mam jak się wybrać do Ciebie. Może w weekend dam rade to wtedy dam znać.
20.01.2016, 22:00
cypeks napisał(a):Twardość KH mam 12n - nie wiem czy z tego można jakoś wyliczyć Ca w wodzie?
Z GH powinieneś wyliczyć bo pewny pomiar twardości wody (razem z magnezem) zawsze wynika z tego testu. 1 GH to około 10 mg/l CaO czyli tlenku wapnia. A ten z kolei zawiera 71% Ca.
20.01.2016, 23:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.01.2016 23:29 przez cypeks.)
Coś chyba pomieszałeś.

Na GH nie składają się przypadkiem wszystkie sole rozpuszczone w wodzie? Jak liczę dawkę MgSO4 to w wyniku dostaję również wzrost GH (kalkulator Zulixa). KH przecież jest twardością węglanu wapnia CaCO3 - dlatego też właśnie tą wartość podałem. Tlenek wapnia natomiast nie jest rozpuszczalny w wodzie, więc i chyba niedostępny dla roślin? CaO to główny składnik kamienia kotłowego, który jest zmorą wszystkich akwarystów.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
21.01.2016, 19:12
Tak ale tww jest częścią two
21.01.2016, 19:36
Zgadza się, ale w takim razie na podstawie two (GH) nie ma możliwości określenia zawartości CaCO3, miałem nadzieję że jest możliwość oszacowania tej wartości z tww (KH), ewentualnie z jakiegoś stosunku tych dwóch wartości.

25.01.2016, 22:13
Prośba o pomoc w wyjściu na prostą.
To ja się podłącze pod temat bo już walcze z tym anubiasem 2miesiąc. Reszta roślinek ładna. Tylko ten anubias co wypiści liście to zaraz stają się brązowe.

[Obrazek: 8ec54f7a787d3de7672b12d8d41bcbae.jpg]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
26.01.2016, 00:50
Mi to wygląda na okrzemki ale nie wiem czy brunatnicy też tam nie ma
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
27.01.2016, 01:03
cypeks napisał(a):Zgadza się, ale w takim razie na podstawie two (GH) nie ma możliwości określenia zawartości CaCO3
Dokładnie choć nie mam pojęcia po co ci sam wapń z CaCO3.
1 KH to 17,9mg CaCO3 na litr wody. A samego Ca w CaCO3 jest 44%.
cypeks napisał(a):Tlenek wapnia natomiast nie jest rozpuszczalny w wodzie, więc i chyba niedostępny dla roślin?
Za to rozpuszczony w wodzie jest siarczan, chlorek i azotan wapnia a tych soli wapnia testem KH nie zmierzysz. Test na KH pokaże ci również wodorowęglan magnezu i inne sole nie będące twardością. GH TYLKO sole wapnia i magnezu.
Dodaj do wody RO trochę sody oczyszczonej i zrób test KH/GH. Zobaczysz co KH ci pokaże.
Z kolei zawartość pierwiastków podaje się w tlenkach stąd, z nich dopiero można wyliczyć sam wapń i magnez.
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
cypeks (27.01.2016)
27.01.2016, 14:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2016 14:54 przez cypeks.)
Takiej odpowiedzi oczekiwałem. Krótko mówiąc na podstawie twardości nie jesteśmy w stanie określić zawartości wapnia w wodzie. Bez też testu Ca się nie obędzie.

Akwariarz napisał(a):GH TYLKO sole wapnia i magnezu.
A co z solami Fe i Mn? Chyba, że ich ilość jest pomijanie mała?

27.01.2016, 23:50
cypeks napisał(a):A co z solami Fe i Mn? Chyba, że ich ilość jest pomijanie mała?
Tylko wapń i magnez tworzą wartość określaną jako twardość wody. Odczynnik GH reaguje tylko na te dwa jony. Sód, potas, Fe i inne metale są z kolei określane mianem zasolenia wody.
cypeks napisał(a):Bez też testu Ca się nie obędzie
http://www.clarias.pl/zoolek-aquatest-te...-8034.html
Proponuje ten. Nowość od roku czasu. Dla mnie, piękna sprawa. Wyliczasz i Ca i Mg.Uśmiech
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
cypeks (27.01.2016)

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.